GO Blog | EF Blog Norge
Det siste innen reise, språk og kultur av EF Education First
Menu

EF Stories: Laura fra Sveits på EF Malta

EF Stories: Laura fra Sveits på EF Malta

Det hele begynte for to år siden, da jeg sa til meg selv: «Nå er det perfekte tidspunktet for en ny språkreise.»

Jeg hadde hørt mye om EF, så jeg besøkte kontoret deres i Lugano for å høre om korte språkreiser til engelsktalende byer. Etter flere samtaler og veiledning fra EF-teamet i Lugano valgte jeg til slutt Malta – en beslutning jeg ikke kunne vært mer fornøyd med!

Som alle nye opplevelser kan også denne, til tross for at den er relativt kort (tre uker), føre til litt nervøsitet av ulike årsaker: å reise alene til et nytt land, begynne på en ny skole, ikke kjenne noen og så videre. For å ta tak i disse tvilene og usikkerhetene arrangerer EF informasjonsmøter hvor studentene får all nødvendig informasjon før de reiser til utlandet. Disse møtene dekker temaer som hvordan man kommer seg gjennom den første skoledagen, hvor man finner viktige adresser, timeplanen og andre praktiske detaljer. Det støttende teamet ved EF Lugano hjelper deg med å føle deg trygg og sørger for en smidig start.

Tilbake til min (korte, men intense) reise, vil jeg begynne med å fortelle at Malta er et ideelt reisemål for de som liker varmt vær og foretrekker å gå på en mindre til mellomstor skole, uten for mange elever.

Den første uken var ganske utfordrende for meg, da jeg måtte venne meg til å uttrykke meg utelukkende på engelsk og tilpasse meg lokale skikker og vertsfamiliens livsstil. Men etter hvert som dagene gikk, ble jeg stadig mer selvsikker og glad, og jeg ble fullstendig oppslukt av det fantastiske miljøet som hadde utviklet seg i klasserommet, beriket av tilstedeværelsen av mennesker fra ulike kulturer.

Jeg la raskt merke til det gode samarbeidet mellom skolen og EF-kontoret i Lugano: når jeg hadde spørsmål eller problemer, var alle tilgjengelige og ivrige etter å hjelpe meg.

Lærerne på skolen er både kunnskapsrike og dyktige, og alltid villige til å gi støtte og veiledning for å forbedre språket. Det som imponerte meg mest var at man kunne henvende seg til lærerne, rektoren og alle ansatte med det uformelle «tu». Etter min mening bidro dette til en veldig positiv atmosfære blant medstudentene og mellom studentene og lærerne.

I tillegg til studiene var det alltid organisert aktiviteter (både sportslige og kulturelle) på dagtid og om kvelden, samt veldig interessante helgeturer for å utforske denne vakre øya, få nye venner og øve på språket.

Vertsfamilien min var fantastisk; alle var vennlige og veldig åpne. Vi hadde mange samtaler, noe som hjalp meg med å forbedre engelsken min.

Jeg anbefaler alle på det varmeste å dra på språkreise med EF for å oppdage nye steder, forskjellige kulturer og, selvfølgelig, for å forbedre språkferdighetene dine. Det er en opplevelse som fremmer personlig vekst og setter et uutslettelig preg på hjertet ditt.

Om bare en uke drar jeg på et nytt eventyr i Dublin, og jeg er veldig spent på å se hvordan det vil bli...

Lær engelsk på MaltaLær mer
Få det siste innen reise, språk og kultur i vårt GO nyhetsbrevMeld meg på

Utforsk verden og lær et nytt språk i utlandet

Les mer